Czystek lekarstwem na przeziębienie

Wiele dobrego słyszymy na temat ziół. Wykorzystywane są do zapobiegania i zwalczania szeregu chorób i dolegliwości. Jedni wierzą w ich działanie, inni podchodzą sceptycznie. Tak, czy inaczej, zwolenników medycyny naturalnej jest coraz więcej. Jednym z bardzo popularnych ziół jest niewątpliwie czystek .

Możemy go znaleźć w herbatach lub tabletkach do ssania i kapsułkach. Przypisuje mu się wiele właściwości leczniczych (zobacz bloga – czystek właściwości). Głównym jego zadaniem jest walka z infekcjami górnych dróg oddechowych. Herbata z czystka polecana jest do picia zarówno profilaktycznie jak i w trakcie przeziębienia. Pomaga na ból gardła i kaszel. Może być także stosowany, jako uzupełnienie antybiotykoterapii oraz leków zwalczających gorączkę. Zalecany jest również w celu zwalczania trądziku oraz przetłuszczonej skóry. Dobrze radzi sobie również z opryszczką i grzybicą skóry oraz paznokci.

Czystek jest także źródłem antyoksydantów, które mają niezwykle pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Przede wszystkim zapobiegają rozwojowi nowotworów, dodają energii, redukują zły cholesterol, a także hamują stany zapalne w organizmie. Ponadto spowalniają proces starzenia się skóry. Zioło to polecane jest również alergikom, ponieważ blokuje wydzielanie histaminy. Zalecane jest zwłaszcza w przypadku uczulenia na kurz i pył. Przyczynia się również do zwalczania biegunki, zatem herbatę z czystka można pić podczas grypy jelitowej.

Roślina ta pochodzi z Północnej Azji oraz krajów basenu Morza Śródziemnego. W Polsce jest tylko uprawiana. Dotychczas przeprowadzono wiele badań tego ziela. Jednak wszystkie odbywały się pod mikroskopem. Nigdy nie badano jego działania na ludziach. Coraz głośniej słychać, iż czystek zwalcza również boreliozę. Jednak jak dotąd nie ma na to znaczących dowodów. Wszelkie jego cechy zdrowotne opierane są na opiniach społeczeństwa. Jest zatem suplementem diety. Czystek na pewno nam nie zaszkodzi, co najwyżej nie pomoże. Czasami warto jest korzystać z niekonwencjonalnych źródeł, w końcu stworzyła je sama natura.